حدیث روز :
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : از نفرين مظلوم بترسيد كه چون شعله آتش بر آسمان ميرود.


» » معرفی کتاب جاودانه تاریخ به مناسبت سالروز شهادت شهید بهشتی

معرفی کتاب جاودانه تاریخ به مناسبت سالروز شهادت شهید بهشتی

کاوش نیوز-احمد پایین محلی، سید شهدای اهل قلم جمله معروفی دارند.انجا که باقلم ارزشمند ورحمانیشون مینویسند:"انسان هم می‌تواند محیط در تاریخ باشد وهم محاط دران".
بله.رابطه دوسویه ای بین تاریخ هست.هم تاریخ انسانهای بزرگی به جوامع و ملتها تقدیم می‌کند وهم انسانهای بزرگ تاریخ ملت وجهان رامتحول کرده اند و دراین بین نیز یقینا شاهدیم که برخی نیز طبیعتابخشی  تاریخ را دچار انحراف ویا تحریف می‌کنند و عده ای نیز به قول شریعتی بود ونبودشان یکیست!
 تاریخ معاصر ایران پراز فرازو فرود است و انسانهای بزرگی به جامعه ما و جهان تقدیم کرده:چهره های بی بدیلی چون سید جمال الدین اسد ابادی،امیر کبیر،امام خمینی(ره)شهید بهشتی،شهید خدمت آیت ا...رئیسی،و...
 یکی از این انسانهای بزرگ که ذو ابعاد است وبررسی ابعاد وجودی ایشان دراین مجال نمیگنجد شهید بهشتی است.
 وی انسانی وارسته،عارف مسلک،دارای مطالعات عمیق ووسیع فلسفی وفقهی بافعالیتهای مهم سیاسی اجتماعی در ایران اسلامی است.
 کتاب جاودانه تاریخ ویژه سالروز  شهات ایشان توسط روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گلستان چاپ گردیده که به زوایایی از حیات طیبه این روحانی بزرگ  ومتفکر وعالم دینی پرداخته است.
 این کتاب در ۹۱صفحه و دارای یک مقدمه وسه فصل می باشد که در هرفصل ابعادی از زندگی پربرکت وپرفراز وفرود این شخصیت بی بدیل تاریخی ما را کند و کاو میکند
 فصل اول شامل زندگی وشخصیت این شهید بزرگوار است که در ابتدای فصل روز شمار زندگی ایشان آمده.
 اینکه ایشان در دوران دبیرستان  زبان انگلیسی یاد میگیرند ودر ادامه به تحصیلات حوزوی می‌پردازند وبه علوم ومعارف اسلامی وفلسفه جدید توجه ویژه دارند و در حوزه نزد بزرگانی چون آیت ا...بروحردی،امام(ره)،...کسب فیض می‌کنند.
 در ادامه تحصیلات راتامدرک دکتری می‌خوانند و در سال ۴۲ مدرسه حقانی راتاسیس  میکنندو بابزرگانی چون مطهری وباهنر و  شورای فقهی موتلفه راتشکیل می‌دهند وبه تدوین کتب درسی همت میگمارند.
 سال ۴۳ توسط ساواک دستگیر می‌شوند ودر ادامه به آلمان می روند به تاسیس اتحادیه انجمن های اسلامی موفق می‌شوند.
 سفر به عربستان،سوریه،لبنان،ترکیه وعراق در سال ۴۸ از جمله فعالیت‌های فرهنگی دیگر ایشان بود
همینطور همکاری با مهدوی کنی،مفتح و...برای فعالیت‌های تحقیقاتی
 بعداز انقلاب نیز پس از آزادی باهمکاری مقام معظم رهبری،آیت ا...طالقانی و...شورای انقلاب را تاسیس میکنند.
در ادامه در سال ۵۸ به عضویت مجلس خبرگان ،تدوین قانون اساسی،و ریاست دیوان عالی کشور را در کارنامه درخشان خود ثبت می‌کنند وخدمات شایانی برای انقلاب از خود به یادگار میگذارند
۷تیر ۱۳۶۰ به همراه ۷۲ نفر از یاران انقلاب در اثر توطئه منافقین به ابدیت میپیوندند
 ایشان در معرفی خود می‌گوید درخانواده مذهبی رشد کرده وپدرشان روحانی بودند.درنوجوانی دوسال فرانسه خواندند اما به دلیل اهمیت زبان انگلیسی به تمرکز بر این زبان مشغول میشوند
اقدامات ایشان درحوزه نزدیک کردن فضای حوزه ودانشگاه بسیار حائز اهمیت است چون ایشان در هر دو حوزه فعالیت داشتند.برگزاری کلاسهای زبان برای طلاب از جمله فعالیت‌های نو توسط ایشان محسوب میشد.
 ایشان بسیار به محرومین توجه میکرد.همانطور که مورد توجه علمای بزرگی چون علامه طباطبایی و امام(ره)بودند طبیعتا دشمنان نیز به ایشان به عنوان یک چهره مهم می‌نگریستند.به نحوی که قبل انقلاب ساواک در گزارش خود از ایشان به عنوان کسیکه ظرفیت رهبری وسازماندهی روحانیت را دارد یاد کرده.معرفی کتاب جاودانه تاریخ به مناسبت سالروز شهادت شهید بهشتی
عدل اسلامی وعدل اقتصادی از دغدغه های دائم ایشان بود.وی نگاه جامعی داشت وبه تربیت نسل آینده قائل بود لذا به کار تشکیلاتی پرداخت و به تاسیس مجموعه های فرهنگی همت گمارد.
حبیب ا...عسگر اولادی می‌گوید ایشان به مفهوم انتظار و اعتقاد به مهدویت نوآوری داشتند.

جملاتی ازشهید بهشتی درباب انتطار:"انتظار ماباید انتظار قائمیان باشد نه قائدان نشسته ودست بسته ودست روی هم نهاده به امید آینده مجهول،برادر وخواهر!همچنان قائم وحاکمیت باش وبدان ثمره تلاش هایت به تو نزدیک است!"
 ایشان بر عدالت درحوزه اقتصادی برای خدمت به محرومین توجه ویژه داشت و برحفظ هویت اسلامی تاکید وافر می نمود وهمواره بر فقه امامی تاکید داشت.
 شهید بهشتی چنانچه اشارت رفت یک شخصیتی چند وجهی داشت.شخصیتی که از سویی به علم می‌پرداخت و تفلسف می ورزید واز سویی انسانی عارف مسلک واخلاقی بود واز دیگر سو باتکیه براندیشه های اسلامی بااستبداد واستعمار می‌جنگید.دارای نظم و رویه تشکیلاتی بود.

فعالیت‌های فرهنگی وی در مقاطع گوناگون شامل تدریس زبان انگلیسی،برگزاری جلسات تفسیر قران،تهیه کتب دینی برای نوجوانان،میشد که به تناسب زمانی بااستقبال روحانیون ونخبگان وجوانان مواجه میشد.
ازایشان کتاب‌هایی نیز به یادگار مانده که می‌توان به خدا از دیدگاه قران،نقش دین درزندگی انسان،شناخت،مالکیت،و....نام برد
وی در انقلاب نقش کلیدی داشت و بعد از انقلاب در بازشناسی خط امام وخط سازش به عنوان یکی از محور های انقلاب شمرده میشد که  تلاش داشت به طرق گوناگون به تربیت نیرو و سازماندهی آنها بپردازد
 لذا گاه با تاسیس مدارس،یا تشکیل انجمنها و ایجاد کلاسهای آموزشی دراین هدف بزرگ گامهای ارزشمند و عمیقی برمیداشت
 وجوه شخصیتی بسیار مثبت وتاثیر گذار داشت.از اخلاق اسلامی تا نظم در امور،از عبادت وخودسازی تا  رفتار باخانواده همگی بیانگر این بود که او فردی خود ساخته است.
 شهید بهشتی به عنوان یک ستون در جامعه اسلامی توانست جریان نفاق راخنثی کند .جریان بنی صدر باعقبه نهضت آزادی باروشهای مختلفی چون نفوذ،تخریب چهره های انقلاب،و...درصدد استحاله نظام بودند.
یکی از نقاط پربار زندگی آیت ا...بهشتی حضور در گرگان بود که با بزرگان منطقه چون آیت ا...میبدی،آیت ا...طاهری،و آیت ا...نورمفیدی دیدارهایی داشت.
فصل دوم درباب منافقین است.انان در ۶تیر ابتدا به آیت ا...خامنه ای سو قصد کردند که این ترور ناموفق بود امام(ره)پیامی  دراین باره صادر فرمودند:...به کسی سوءقصد کردند که آوای دعوت او به صلاح وسداد در گوش مسلمین جهان طنین انداز است....
 منافقین هدفشان براندازی نظام بود لذا امنیت ملی را با مبارزه مسلحانه وترور ناجوانمردانه  در پیش گرفتند وپس از فاجعه ۷ تیر برای مردم کاملا شناخته شدند.
 آنچه مربوط به واقعه ۷تیر از زبان خانواده ونزدیکان شهید بهشتی نقل شده بسیار حائز اهمیت اهمیت است.گویی شهید بهشتی در ساحتی شهودی شهادت خویش را مشاهده کرده بود.در آخرین روز حادثه غسل شهادت می‌کنند و لباس نو میپوشند وباخانواده به طور شگفت انگیزی خداحافظی می‌کنند.ودر جلسه نیز خطاب به دوستان در آخرین لحظات حیات طیبه خطاب قرار میدهند:بوی بهشت می آید!!!
 امام در سوگ ایشان بسیار گریستند ودر پیامی فرنودند:"
 شماملتی را که معلولانشان درتختهای بیمارستان ها آرزوی شهادت می‌کنند و یاران رابه شهادت دعوت می‌کنند نشناخته اید!ملت ایران دراین فاجعه بزرگ ۷۲ تن بیگناه به عدد شهدای کربلا را از دست داد!
 این یادداشت را با جملاتی از سخنرانی شهید بهشتی درباب انتخابات ریاست جمهوری به پایان می بریم:"ما بار دیگر نباید اجازه دهیم،استعمار گران برای ما مهره سازی کنند و وسرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند،تلاش کنیم کسانی راکه متعهد به مکتب هستند وسرنوشت مردم رابه بازی نمی گیرند انتخاب شوند....


به کانال خبری« کاوش نیوز»در تلگرام بپیوندید

ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.