حدیث روز :
امام علی(ع) می فرماید : بپرهیز از این که خود را برای دیگران بیارایی و با انجام گناه به جنگ با خدا برخیزی


» » رونمایی از دستاوردهای مهم در روز فناوری هسته‌ای

رونمایی از دستاوردهای مهم در روز فناوری هسته‌ایرئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ۲۰ فروردین از برنامه‌ها و دستاوردهایی مهم در حوزه‌های سلامت، کشاورزی و پرتودهی محصولات و مواد غذایی رونمایی خواهیم کرد.
...

کاوش نیوز، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به تشریح برنامه‌های سازمان انرژی اتمی در سال جدید پرداخت و اعلام کرد: انشاءالله در روز ۲۰ فروردین، سالروز ملی فناوری هسته‌ای، برنامه‌ها و دستاوردهایی مهم در حوزه‌های سلامت، کشاورزی و پرتودهی محصولات و مواد غذایی را رونمایی خواهیم کرد.
  محمد اسلامی در ابتدای این گفت‌وگوی رادیویی ضمن آرزوی سلامتی، بهروزی و موفقیت برای کشور و مردم در سال جدید درباره برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی ایران گفت: نکته مهمی درباره برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی وجود دارد و آن، هجمه ظالمانه و غیرقانونی علیه برنامه هسته‌ای ایران است. رفع این موضوع مستلزم آن است که ما حرکت‌ دقیق و هوشمندانه‌ای در برنامه‌های سازمان انرژی اتمی داشته باشیم و با برقراری تعاملات درست، کشور را از این چالش و تنش‌های مصنوعی در حوزه هسته‌ای رها کنیم. در این چند ماه گذشته تلاش کردیم که این موضوع و چالش‌ها کمتر شود.
وی ادامه داد: فناوری هسته‌ای ابعاد گسترده‌ای دارد و متاسفانه رژیم غاصب صهیونیستی تلاش می‌کند تا با القای وجود انحراف در برنامه هسته‌ای ایران، فشارها را بر کشور تشدید کند و بر جریان صنعتی و توسعه‌ای کشور تاثیرگذار باشد.
اسلامی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی در خصوص توانمندی دانشمندان صنعت هسته‌ای کشور و ورود ایران به باشگاه کشورهای قدرتمند دارنده فناوری هسته‌ای گفت: موضوع حضور ایران در بین قدرت‌های هسته‌ای جهان بسیار راهبردی و حائز اهمیت است. هفته‌ گذشته مقامات آمریکایی به‌صراحت و برای اولین بار اعتراف کردند که تحریم‌های هسته‌ای بر ایران تأثیری نخواهد داشت و باید نگاهی دیگر به ایران داشته باشیم. این اعترافات، تسلیم‌شدن در برابر اراده ملت ایران را نشان می‌دهد.
وی در خصوص شعار سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» و تاثیر فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی بر تحقق این شعار بیان کرد: موضوعی که مقام معظم رهبری برای شعار سال بیان فرمودند، برای آینده کشور بسیار با اهمیت و حیاتی است. در متن بحث «دانش‌بنیان» موضوع فناوری‌های نوین از جمله هسته‌ای سهم بزرگی دارد و ما با پایه‌گذاری که در سند جامع توسعه راهبردی صنعت هسته‌ای انجام دادیم، در گستره وسیعی هدف‌گذاری جهت توسعه فناوری‌های نو را خواهیم داشت و اجرای این سند با تحقق شعار سال کاملاً منطبق است. انشاءالله در روز ۲۰ فروردین، سالروز ملی فناوری هسته‌ای، برنامه‌ها، جهت‌گیری‌ها و دستاوردهای مهمی را در این خصوص رونمایی خواهیم کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اهم دستاوردهایی که در سالروز ملی فناوری هسته‌ای سال ۱۴۰۱ رونمایی می‌شود، خاطرنشان کرد: برای ما سلامت مردم بسیار مهم بوده و لازم است با دانش هسته‌ای شرایطی را ایجاد نماییم که با حداقل عارضه و حداکثر تاثیر بتوانیم سرطان و بیماری‌های مشابه آن را درمان کنیم. در این راستا رادیودارویی کاملاً بومی و با طراحی داخلی برای درمان سرطان تولید شده است و دوره آزمایشگاهی آن به اتمام رسیده، پس از دریافت مجوز از وزارت بهداشت، وارد فاز بالینی می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تولید رادیوداروها جزو کشورهای پیشتاز جهان محسوب می‌شویم و انشاءالله تلاش‌های دانشمندان صنعت هسته‌ای در حوزه درمان و سلامت مثمر ثمر باشد.
اسلامی ادامه داد: در بخش «فناوری پلاسما» که یک قسمتی از حوزه گسترده فناوری هسته‌ای است، اقدامات ویژه‌ای داشته‌ایم و برای درمان سرطان، دیابت و حوزه مواد غذایی و کشاورزی ... از این روش به صورت حرفه‌ای استفاده خواهیم کرد.
وی در پایان با اشاره به دستاوردی مهم در زمینه‌ی پرتودهی محصولات کشاورزی و مواد غذایی تصریح کرد: یک مورد از دستاوردهای جدید سازمان، فناوری در حوزه پلاسما مربوط به سم‌زدایی از محصول پسته است که با بهره‌گیری از این تکنولوژی مشکل آفت پسته قابل پیشگیری و رفع خواهد بود. پسته ایران سهم بزرگی در صادرات و ارزش اقتصادی برای کشور دارد که انشاءالله با این روش ارزش اقتصادی بالایی در صادرات این محصول ایجاد می‌شود.


ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.