حدیث روز :
امام مهدی (عج) می فرماید : بدانید که ما مراعات حال شما (دوستان و شیعیان را) می کنیم و هیچ گاه شما را فراموش نمی کنیم.


» » محرومیت زائران ایرانی از حج تمتع به‌دلیل کارشکنی سعودی‌ها/ مسئولیت به‌عهده عربستان است
تاریخ انتشار: 9-03-1395, 14:26
پ

محرومیت زائران ایرانی از حج تمتع به‌دلیل کارشکنی سعودی‌ها/ مسئولیت به‌عهده عربستان است

 سازمان حج و زیارت درباره حج تمتع امسال بیانیه‌ای صادر کرد

...

محرومیت زائران ایرانی از حج تمتع به‌دلیل کارشکنی سعودی‌ها/ مسئولیت به‌عهده عربستان است

 

سازمان حج و زیارت درباره حج تمتع امسال بیانیه‌ای صادر و تأکید کرد که دولت سعودی با بهره‌برداری سیاسی از حجّ و حرمین شریفین با حقّ مسلم مردم شریف ایران برای انجام مناسک حجّ مخالفت به عمل آورده و صدّ عَن سَبیلِ اللّه نموده است.

به گزارش کاوش نیوز، به نقل از  اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج؛ متن کامل بیانیه به این شرح است:

به اطلاع مردم شریف ایران و مشتاقان زیارت بیت الله الحرام می‌رساند بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای حضور حجاج کشورمان در مراسم حج سال 1395 طبق روال سالهای گذشته اقدامات گسترده و مستمری را انجام داده است.

1ــ نگاه جمهوری اسلامی ایران به حجّ و عمره، نگاهی معنوی، وحدت‌آفرین، توسعه‌بخش اُخوت دینی و اسلامی و پرهیز از فرقه‌گرایی و طایفه‌گری بوده و هست، شرکت باشکوه حجاج ایرانی در نمازهای جماعت مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص)، توّجه جدّی به تلاوت قرآن‌کریم و اهتمام به دعا و مناجات با حضرت احدیت، شاهد بر این است که جمهوری اسلامی ایران به مراسم حجّ نگاهی فراملّی داشته و دارد.

2 ـ جمهوری اسلامی ایران از حجّ گذشته، برنامه‌ریزی برای حجّ امسال را آغاز کرد و نسبت به فراهم ساختن مقدمات برگزاری حجّ 95 اقدامات لازم را به‌عمل آورد و از آن زمان تاکنون هیچ‌گونه تردیدی برای اقامه حجّ نداشته و همچنان مصمّم به برگزاری حجّی باشکوه می‌باشد.

3 ــ دور اول مذاکرات حج تمتع امسال علی‌رغم پیگیری‌های جمهوری اسلامی ایران برای امضای بموقع تفاهمنامه حج، به‌علت همکاری نکردن مسئولان سعودی تحت تأثیر مسایل سیاسی، به‌جای دی ماه 94 با 3 ماه تأخیر در اواخر فروردین 95 انجام شد که به‌دلیل عدم قبول صدور ویزا در داخل کشور و عدم امکان استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی و موارد دیگر ناتمام ماند.

4 ــ برای دور دوم مذاکرات علی‌رغم وعده‌های مسئولین عربستان، روادید برای سفر دوم هیئت ایرانی با 45 روز تأخیر و پس از انتصاب وزیر جدید حج عربستان صادر شد و نهایتاً هیئت جمهوری اسلامی ایران با دعوت رسمی وزیر جدید حج عربستان و قول مساعد حل مشکلات در مورخ 95.3.5  عازم این کشور شد.

5 ــ در گفتگوهای این دوره ضمن حل مشکل صدور روادید در ایران و استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در انتقال حجاج کشورمان تلاش گردید تا با توجه به حوادث تلخ گذشته شرایط اعزام حجاج ایرانی را با اطمینان از "تأمین امنیت و حفظ عزت و کرامت حجاج" فراهم آورد که به‌علت ناهماهنگی در سطوح عالی عربستان و تأثیر نگاه سیاسی بر مسائل حج، به این مطالبات پاسخ مثبت داده نشد.

6 ــ با وجود ادعای طرف سعودی برای حل مسائل کنسولی، تاکنون هیچ توافق مکتوبی در این خصوص بین مسئولین وزارت امور خارجه عربستان با وزارت امور خارجه سوئیس بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی صورت نگرفته است.

7 ــ عربستان سعودی علی‌رغم تبلیغات سوء رسانه‌های خود، تحت تأثیر فضای سیاسی بین دو کشور، حج را به مسائل سیاسی گره زده و بر همین مبنا متن تفاهم‌نامه متداول و هرساله را تغییر داده است و لذا این دولت سعودی است که ضمن بهره برداری سیاسی از حج و حرمین شریفین، با حقّ مسلم مردم شریف ایران برای انجام مناسک حج مخالفت به عمل آورده و صدّ عَن سَبیلِ اللّه نموده است.

8 ــ اکنون با عنایت به از دست دادن زمان برای برنامه ریزی و تدارکات امور حجاج ایرانی و عدم تأمین مطالبات به‌حق جمهوری اسلامی اعلام می‌شود که به‌دلیل استمرار کارشکنی‌های دولت سعودی زائرین عزیز جمهوری اسلامی ایران از حضور در مراسم حج تمتع سال جاری محروم می‌شوند و مسئولیت آن به‌عهده دولت عربستان سعودی است.

انتهای پیام/


ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.