حدیث روز :
امام مهدی (عج) می فرماید : هنگام ظهور فرج را خدا می داند و بس و هر که برای ظهور من وقتی تعیین کند دروزغگو است.


» » اگر به سال ٩٢ برگردم باز هم راه برجام را می روم/ نامزد انتخابات نمی شوم/ اگر دوستان گاندوساز بگذارند همین کار فعلی ام را انجام می دهم
تاریخ انتشار: 12-01-1400, 07:58
پ

اگر به سال ٩٢ برگردم باز هم راه برجام را می روم/ نامزد انتخابات نمی شوم/ اگر دوستان گاندوساز بگذارند همین کار فعلی ام را انجام می دهموزیر امور خارجه در یکی از اتاق‌های یکی از شبکه های اجتماعی پاسخگوی پرسش‌هایی درباره توافق با چین و دیگر مسائل سیاست خارجی بودند‌.
...

به گزارش کاوش نیوز، محمد جواد ظریف، در پاسخ به سوالی درباره آخرین موضع او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گفت: آخرین موضع من با اولین موضع من هیچ تفاوتی ندارد. بنده نامزد نیستم، اشتراک انتخاباتی هم با لاریجانی ندارم.

گزیده‌ای از سخنان محمدجواد ظریف را در ادامه می‌خوانیم:

    ● 
من عضو ستاد و کمپین انتخاباتی هیچکس نمی‌شوم؛ نه اقای لاریجانی و نه هیچکس دیگر.


    ● تا به حال در مراسم سیاسی کسی شرکت نکرده‌ام. فقط یکبار که اقای روحانی به شهر ما آمده بود، آنهم، چون شهر خودمان بود شرکت کردم.

    ● البته برای این موضوع از روز قبلش مرخصی گرفته بودم و حتی هزینه محافظانم را هم دادم. البته اگر امروز بود در این مراسم هم شرکت نمی‌کردم.

    ● اگر دوستان گاندوساز اجازه دهند همین کار فعلی مان را انجام دهیم مخلصشان هم هستیم.

    ● چرا از گاندو سازان شکایت نکردید؟ به اندازه کافی گرفتاری داریم که در کاری که می‌دانیم نتیجه‌ای ندارد وارد شویم. نمی‌خواهم خودم را بیش از این گرفتار کنم.

    ●  نگاه به شرق زمانی که خود چین نگاهش به غرب است معنا ندارد.

    ● ظریف در پاسخ به رضا زاده نماینده مجلس که پرسید بهتر نبود از سال ۹۲ روی شرق سرمایه گذاری می‌کردید گفت: من نه به نگاه به شرق اعتقاد دارم و نه نگاه به غرب.

    ● معتقدم نگاه ما در سیاست خارجی باید تعاملی و متناسب با همه دنیا باشد.

    ● این چینی‌ها بودند که از سال ۹۲ که ما به سر کار آمدیم و درخواست رابطه استراتژیک کردیم تاسال ۹۴ به ما پاسخ ندادند، چون شرایط قطعنامه‌های قبلی زمینه را برایشان فراهم نمی‌کرد.

    ● روسیه تا تیر ۹۴ هیچ دعوت رسمی از شهید بزرگوار سردار سلیمانی برای سفر به روسیه نکرد. اولین دعوت از شهید سلیمانی مربوط به مرداد ۹۴ یعنی چند روز پس از انعقاد برجام است.

    ● این یعنی همانقدر برجام برای حل مشکل غرب بود که برای حل مشکل شرق بود.

    ● سیاست خارجی ایران در طول تاریخ شاکله نگاه به شرق نداشته است؛ و باید در مورد آن کار کرد.

    ● اینکه می‌گویند چینی‌ها لاریجانی را برای تفاهم ایران و چین پیشنهاد کرده باشند، دون شأن کشور است و صحیح نیست. حضور لاریجانی در این تفاهم‌نامه پیشنهاد من بود. صادقانه می‌گویم هیچ فشاری بر وزارت خارجه نبوده که این توافق را امضا کنیم. نگرش من این است که اصالتا باید با چین رابطه داشت کما اینکه اصالتا باید با غرب رابطه داشت.

    ● اگر امروز به سال ۹۲ بر میگشتم عین همین کار را انجام می‌دادم. حتما سعی می‌کردم برجام را به نتیجه برسانم. امروز هم تمام سعی من این است که بر اساس منویات رهبری برجام را زنده کنیم تا مردم یک روز بیشتر تحت تحریم نباشند.

    ● شش سال است بدنبال امضای تفاهم‌نامه با افغانستان هستیم. اگر سند توافق با چین سال قبل در رسانه‌ها افشا نشده بود همان موقع امضا می‌شد. همه چیز را انتخاباتی نبینید. ما تا چهار ماه دیگر در دولت هستیم و باید به کارمان تا روز آخر ادامه بدهیم.

   ● ظریف در پاسخ به سیدمحمود رضوی (تهیه‌کننده فیلم سینمایی ماجرای نیمروز)از وی پرسید که «چرا علی رغم تولید فیلم و سریال توسط ارگان‌های مختلف در مجموعه دولت تا این حد دولتمردان روی این سریال حساس‌اند، در حالیکه این هم یک سریال مثل سایر سریال‌هاست».

   ● وزیر امور خارجه در پاسخ به وی گفت: شما که فیلمساز هستی و من خودم بخاطر فیلم «ماجرای نیمروز» آمدم و به فیلم شما جایزه دادم و خیلی هم خوشحال شدم، بیا یک فیلم درباره بدبختی‌های من در وزارت خارجه بساز تا ببینیم که چه کسی حاضر می‌شود پخش کند، آن هم فیلمی که حتی یک دروغ و اتهام هم نداشته باشد. گاندو از اول تا آخر دروغ است.

    ● رضوی هم در پاسخ به وی با اعلام یک شرط از آمادگی برای ساخت فیلم از محمدجواد ظریف صحبت کرد و گفت: بعد از پایان دولت من در خدمت شما هستم اما به شرطی که اجازه بدهید مانند ماجرای نیمروز، حرف‌‌های تمام طرف‌ها را بشنوم و در نهایت چیزی که خودم می‌خواهم را بسازم.


ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.