حدیث روز :
امام علی(ع) می فرماید : آراستگی از اخلاق مومنان است.


» » آیا عدم وجود نامزد کافی برای یک حوزه انتخابیه در انتخابات خبرگان بی‌سابقه بوده است؟

آیا عدم وجود نامزد کافی برای یک حوزه انتخابیه در انتخابات خبرگان بی‌سابقه بوده است؟عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: تقریبا هر دوره از انتخابات خبرگان ما این مسئله را در داریم که به دلیل تعداد کم نامزدها در سراسر کشور، در برخی حوزه‌های انتخابیه با کمبود نامزدها به نسبت کرسی‌های آن استان مواجه می‌شویم.
...

به گزارش کاوش نیوز به نقل از تسنیم، محمد بهادری جهرمی حقوق‌دان و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، در پاسخ به این شائبه که تکلیف عدم وجود فضای رقابتی در برخی حوزه‌های انتخابیه برای مجلس خبرگان چه می‌شود؟ گفت:  این مسئله در ادوار گذشته انتخابات خبرگان هم سابقه داشته و حتی مواردی را داشتیم که کمتر از کرسی‌های یک استان تایید صلاحیت‌ صورت گرفته بود.

وی تصریح کرد: در پاسخ به این ابهام باید به این نکته اشاره کرد که اولاً داوطلبان فرصت اعتراض به نتیجه بررسی صلاحیت‌ها را دارند و با توجه به سابقه انتخابات‌های گذشته امکان تایید صلاحیت مجدد  نامزدها در این مرحله وجود دارد. ثانیاً با جابجایی نامزدهای تایید صلاحیت شده معمولاً این مسئله قابل حل است؛ کمااینکه ما در انتخابات مجلس شورای اسلامی هم این امکان وجود دارد که با درخواست نامزدها حوزه انتخابیه آنها تغییر کند. 

بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: با این حال اگر مسئله تعداد نامزدها برای رقابتی شدن انتخابات حل نشود، انتخاباتی در آن حوزه انتخابیه برگزار نخواهد شد و این مسئله به انتخابات میان دوره‌ای آینده موکول می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس  با تاکید بر اینکه همین مسئله بیانگر عدم مصلحت‌سنجی شورای نگهبان است، گفت: اگر قرار بود شورای نگهبان صرفاً بر اساس مصلحت سنجی عمل کند، اجازه پیش آمدن چنین شرایطی  در برخی حوزه‌های انتخابیه را نمی‌داد ولی تقریبا هر دوره از انتخابات خبرگان ما این مسئله را در داریم که به دلیل تعداد کم نامزدها در سراسر کشور، در برخی حوزه‌های انتخابیه با کمبود نامزدها به نسبت کرسی‌های آن استان مواجه می‌شویم.


ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.