ورود
حدیث روز :
امام حسین (ع) می فرماید : كساني كه رضايت مخلوق را به بهاي غضب خالق بخرند ، رستگار نخواهند شد.


» » » » زنجان در درمان سکته حاد مغزی در کشور پیشرو است
کد خبر: 1893
تاریخ انتشار: 13-09-1397, 20:38
پ

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت واحد درمان سکته حاد مغزی( Stroke) این استان توانسته با درمان به موقع این بیماران پیشتازی خود را در کشور به این لحاظ حفظ کند.

...

کاوش نیوز: دکتر پرویز قزلباش روز سه شنبه در مراسم روز جهانی پیشگیری از سکته مغزی اظهار کرد: حفظ پیشتازی استان زنجان در درمان سکته مغزی ارزشمند بشمار می رود و این موضوع نشان می دهد دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در این زمینه حرفی برای گفتن دارد.

وی اظهار داشت: واحد درمان سکته مغزی در بیمارستان ولی عصر(عج) شهر زنجان راه اندازی شده که مجموعه ای خیرساز است و در واقع می توان گفت مجموعه خیریه ها با کمک‌ها و هدایت های خود در این موفقیت نقش بسزایی داشته اند.

این مسئول ادامه داد: با توجه به شرایط دشوار کشور و کمبود منابع، دانشگاه های علوم پزشکی با اقدامات اثر گذار خود می توانند خدمات بهتری را در جامعه ارائه و معرفی کنند و در این میان تیم مدیریتی این واحد دانشگاهی به دنبال آن است که با برنامه‌ریزی و تدابیر اتخاذ شده از ظرفیت ها بخوبی استفاده کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: نیروی انسانی اولین و مهمترین سرمایه بی‌بدیل دانشگاه است که نمی‌توان برای آن جایگزین پیدا کرد و بر این اساس باید به این مقوله مهم بهای بیشتری داد.

وی بیان کرد: بحث بین‌المللی سازی یکی از ظرفیت‌هایی است که دانشگاه علوم پزشکی بیش از گذشته به آن توجه کرد و همین واحد درمانی سکته حاد مغزی می تواند حرفی برای گفتن حتی در سطح خاورمیانه داشته باشد.

وی تاکید کرد: سکته حادمغزی هم سرمایه گذشته و آینده را هدف قرار می‌دهد چرا که تمام سرمایه فرد مبتلا دچار آسیب می‌شود و در واقع کارآیی خود را از دست می‌دهد.

قزلباش افزود: سکته مغزی بار اضافی به جامعه تحمیل می‌کند و وقتی در خانواده رخ می دهد، بخشی از جامعه را به زیر خط فقر می برد و به عبارتی دیگر تمام زندگی فرد و اطرافیان را تحت الشعاع قرار می دهد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، پیشگیری خط اول در درمان سکته مغزی است و در این میان تغییر شیوه زندگی، صنعتی شدن، شهرنشینی و عدم توجه به بیماری‌های مزمن، می‌تواند این بیماری را پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر کند.

قزلباش خاطرنشان کرد: استعمال دخانیات در وقوع سکته مغزی مهم بوده و گرایش و افزایش مصرف دخانیات و حتی قلیان در بین مردان و زنان در جامعه افزایش یافته که این مهم نیازمند آگاهی بخشی است.

رییس بخش مغز و اعصاب بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) نیز پیشگیری‌های اولیه، ثانویه و ثالثه را در وقوع استروک (سکته حاد مغزی ) مهم و حیاتی عنوان کرد و گفت: سرمایه گذاری لازم باید از سوی کشورها در این حوزه انجام گیرد.

دکتر مهدی مقبولی افزود: فاکتورهای متعددی از قبیل سن، چاقی، بی تحرکی ، مصرف نمک و پرفشاری خون در وقوع سکته مغزی دخیل و پیشگیری است.

سکته مغزی دومین عامل مرگ ایرانیان در تمامی سنین، شایعترین عامل ناتوانی بزرگسالان و از همه مهمتر اینکه این بیماری قابل درمان است.


ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پورتال خبری کاوش نیوز می باشد ، نقل و نشر مطالب با ذکر منبع آزاد است.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت