ورود
حدیث روز :
امام باقر (ع) می فرماید : هيچ بنده اى عالم نباشد تا اين كه به بالا دست خود حسد نبرد و زير دست خود را خوار نشمارد.


» » » » موفقیت های نیروی دریایی در ساخت ناوشکن خیره کننده است
کد خبر: 1890
تاریخ انتشار: 9-09-1397, 16:57
پ

موفقیت های نیروی دریایی در ساخت ناوشکن خیره کننده استمعاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی موفقیت های خیره کننده ای در ساخت ناوشکن طی یک سال اخیر داشته است.

...

کاوش نیوز: امیر دریادار دوم پرویز سلیمی پناه در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته شهر زنجان افزود: هم اکنون با توجه به محدودیت ها نیروی دریای ارتش، شناورها و تجهیزات مورد نیاز را در کشورمان تولید می کنیم که در چند دهه گذشته امکان آن وجود نداشت.

وی اظهار داشت: ناوشکن جماران در مدت 18 سال، ناوشکن سهند بعد 6 سال ساخته شد و ناو شکن دماوند نیز پس از 18 ماه ساخته شد.

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: نیروی دریایی بعد از دفاع مقدس بیکار نبود و در راستای منویات مقام معظم رهبری، دید راهبردی ایشان و بهره گیری از دریا حرکت های خوبی را انجام داده است.

وی بیان کرد: هر کشوری که از ظرفیت های دریا خوب استفاده کرده، به پیشرفت هایی در این بخش نایل شده است.

سلیمی پناه افزود: بر این اساس نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران طی سال های گذشته و در راستای خشنودی فرمانده کل قو اقدامات موثری را انجام و یا مورد توجه قرار داده است.

وی بیان کرد: نیروی دریایی بازسازی کشتی و ناوهای جنگی و همچنین ساخت شناورهای جنگی را شروع کرده به گونه ای که هم اکنون ناوهای موشک انداز کلاس سینا و ناوشکن های کلاس جماران در کشور ساخته شده است.

این مسئول ادامه داد: نیروی دریایی بحث دپیلماسی را در پیش گرفته و بر این اساس بیش از 10 ناو گروه نیروی دریایی تحت عنوان ناوگروه های صلح و دوستی از کشورهای حاشیه خرز، اقیانوس هند و دریای چین بازدید انجام داده است.

وی بیان کرد: زیر دریایی های سبک کلاس غدیر و نیمه سنگین کلاس فاتح در دست ساخت است.

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: این اقدامات در راستای افزایش قدرت و توانمندهای کشور و صیانت از آن است.

وی یادآوری کرد: برای کاهش تاثیر تحریم ها باید قدرت دریایی کشور را افزایش داد که در این راستا گام هایی برداشته شده است.

این مسئول ادامه داد: تحریم ها، فشارها و محدودیت ها علیه کشورمان هیچ تاثیری در پیشرفت نیروی دریایی نداشته است و فرزندان نیروی دریایی تمام قد کمر همت بسته اند که در این راستا کمک کنند و در حد توان به میدان بیایند.

وی یادآوری کرد: ایران به چهارگوشه جهان از طریق دریا دسترسی دارد و این چیز کمی نیست و از این امکان می‌توان برای دفاع از کشور و تجارت و صیادی استفاده کرد.

سلیمی پناه اظهار داشت: بر این اساس دریا برای کشور جمهوری اسلامی ایران همانند دیگر کشورهایی که به دریا راه دارند، در حوزه‌های اقتصادی، نظامی، سیاسی و اجتماعی اهمیت زیادی دارد.

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: بیش از دو سوم سطح کره زمین را آب فرا گرفته است و این دریاها و اقیانوس ها توسط ۹ تنگه با هم ارتباط دارند.

وی بیان کرد: یکی از مقرون به صرفه ترین، راحت ترین و ایمن ترین راه ها برای حمل و نقل و تجارت مسیر دریا است‌ و همانطوری که از طریق دریا می‌توان با کشورهای دوست و هم پیمان مبادله داشت و حتی دیپلماسی خود را در این حوزه افزایش داد.

این مسئول ادامه داد: ایران یک کشور ساحلی است و نزدیک به نیمی از مرزهای کشور را مرزهای آبی تشکیل می‌دهد و در این میان بیش از 90 درصد حمل و نقل تجاری جهان از طریق دریا انجام می‌شود و این وضعیت برای کشورمان نیز وجود دارد.

سلیمی پناه افزود: ایران برای اینکه واردات خود را تداوم بخشد و از دریا استفاده کند، باید این امکان را داشته باشد که بتواند خطوط مواصلاتی خود را همواره باز نگه داشته و آن را حفظ کند.

وی اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۸۵ درصد از واردات کشورمان از طریق دریا و بیش از ۹۸ درصد صادرات نفت کشور نیز از راه دریایی انجام می‌شود و این موضوع از اهمیت دریا حکایت دارد.

سلیمی ‌پناه به اهمیت و نقش نیروی دریایی در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: ۱۰ هزار کشتی و حدود۵۰۰ میلیون تن کالا توسط نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس از بندرعباس اسکورت شدند و تاثیر بسزایی اقتصاد کشورمان داشت.

وی اظهار داشت: از مجموع 10 هزار کشتی که توسط نیروی دریایی اسکورت شد، فقط 259 کشتی مورد حمله هواپیما و بالگردهای دشمن قرار گرفت که از این تعداد 230 کشتی توسط نیروی دریایی و اداره مناطق دریانوردی نجات پیدا کردند و تنها در مدت جنگ حدود 20 کشتی را کشور عراق غرق کرد.


ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پورتال خبری کاوش نیوز می باشد ، نقل و نشر مطالب با ذکر منبع آزاد است.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت