ورود
حدیث روز :
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : هر کس بمیرد و امام زمان خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلی مرده است.


» » ۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان را بهتر بشناسید

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.SITE.com

نظــــرسنجـی

نظرشما در مورد سیستم؟


 
 
کد خبر: 469
تاریخ انتشار: 23-04-1395, 11:10
پ

۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان را بهتر بشناسید

 

وکلای ملت در جلسه صبح امروز قوه مقننه ۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کردند.

 

...

۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان را بهتر بشناسید

 

وکلای ملت در جلسه صبح امروز قوه مقننه ۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کردند.

به گزارش کاوش نیوز،  در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه 23 تیر) مجلس شورای اسلامی، نمایندگان 3 عضو حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کردند.

براساس این گزارش عباسعلی کدخدایی با 203 رأی، محمدرضا علیزاده با 178 رأی و سیدفضل‌الله موسوی با 142 رأی به‌عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند.

آنچه در زیر می‌خوانید سوابق 3 عضو حقوقدان شورای نگهبان است:

 

عباسعلی کدخدایی

۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان را بهتر بشناسید

 

عباسعلی کدخدایی الیادرانی متولد 1340 در شهر اصفهان است. وی مدرک کارشناسی حقوق خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد. پس از اخذ مدرک کارشناسی در وزارت سپاه سابق مشغول و پس از پایان جنگ تحمیلی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بورسیه شد.

کدخدایی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته حقوق اساسی تطبیقی و مدرک دکترای خود را از دانشگاه «هال» انگلستان در رشته حقوق بین‌الملل دریافت کرد.

مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری هم‌اکنون عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و صاحب تألیفات متعدد در این رشته است.

برخی از آثار و تألیفات او عبارت‌اند از: ساختار و حقوق اتحادیه اروپا، حقوق در پرتو نظریه و کارکرد، تروریسم و مقابله با آن، حاکمیت قانون و ولایت مطلقه فقیه، بازخوانی نظام قضایی جمهوری اسلامی.

از دیگر فعالیتهای علمی کدخدایی می‌توان به تلاش برای افتتاح مرکز تحقیقات شورای نگهبان اشاره کرد. این مرکز نظر مشورتی خود را برای اعضای شورا عنوان می‌کند و برخی دانشجویان دکترای حقوق در آن مشغول به فعالیت هستند. یکی از کارهای این مرکز تدوین شرح مذاکرات قانون اساسی بود که توسط عده‌ای از دانشجویان دکتری برای تسهیل کار شورای نگهبان در تفسیر اصول قانون اساسی انجام شد.

حضور در شورای نگهبان/ تحکیم جایگاه سخنگو

عباسعلی کدخدایی در سال 1380 با پیشنهاد رئیس وقت قوه قضائیه و رأی اعتماد نمایندگان مجلس به جمع 6 عضو حقوقدان شورای نگهبان راه یافت. وی از سال 84 و پس از غلامحسین الهام به سمت سخنگوی شورای نگهبان انتخاب شد. ارتباط مستمر او با خبرنگاران باعث تحکیم جایگاه سخنگو در این شورا شد. وی پس از دو دوره حضور در شورای نگهبان، در تاریخ 22 تیر 1392 به‌همراه محسن اسماعیلی، سام سوادکوهی و نجات‌الله ابراهیمیان جهت بررسی رأی اعتماد به مجلس معرفی شد.

کدخدایی که‌ یکی از قدیمی‌ترین حقوقدانان شورا بود پس از 12 سال و تنها با یک رأی کمتر از ورود به شورا بازماند. وی پس از عدم کسب رأی اعتماد به خبرنگاران گفته بود «12 سال در شورای نگهبان بودم، یعنی از سال 80 به بعد عضو شورا محسوب می‌شدم. کار برای خداست و بدانید اگر کار برای خدا باشد خستگی ندارد. 12 سال حضور در شورا زمان درازی است اما به‌دلیل اینکه هدف رضای خدا بوده، اصلاً احساس خستگی نمی‌کنم».

وی بعد از شورای نگهبان، با حکم مقام معظم رهبری به عضویت هیئت حل اختلاف قوا و تنظیم قوای سه‌گانه و با حکم آیت‌الله جنتی به‌عنوان مشاور دبیر شورای نگهبان انتخاب شد.

صیانت از آراء در فتنه 88/ تهمت به 70میلیون نفر چه وضعی خواهد داشت؟

یکی از مسئولیتهای مهم کدخدایی حضور او در شورای نگهبان در ایام فتنه 88 بود. او در این دوره به‌خلاف برخی خواص، عملکرد بسیار روشنی در حمایت از نظام اسلامی داشت و به‌واسطه مسئولیتش از آرای مردم که همان حق الناس است، صیانت کرد.

محمدرضا علیزاده

۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان را بهتر بشناسید

 

محمدرضا علیزاده عضو فعلی حقوقدانان شورای نگهبان در سال 1330 در شهر سوادکوه به دنیا آمد. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق است و از دوره دوم تا ششم در شورای نگهبان حضور داشته است. وی باسابقه‌ترین عضو حقوقدان شورای نگهبان است.

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، معاون بازرسی کل کشور، دادستان انقلاب اسلامی قائم‌شهر، مدیرکل ارزشیابی قضات و قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان از سوابق کاری علیزاده محسوب می‌شود.

علیزاده منصب قضاوت را از دادگاه سوادکوه آغاز و با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، در اوایل اردیبهشت سال 58 به‌عنوان سرپرست دادسرای انقلاب اسلامی قائم‌شهر و بعد از آن با حفظ سمت به‌عنوان دادستان انقلاب اسلامی ساری منصوب شد.

عضو فعلی حقوقدان شورای نگهبان در اردیهبشت سال 60 به‌امر شهید آیت‌الله بهشتی به تهران منتقل و در دفتر وی مشغول به کار شد و بعد از شهادت آیت‌الله بهشتی مدتی در خدمت آیت‌الله موسوی اردبیلی رئیس وقت دیوان‌عالی کشور بود و سپس در سال 73 به‌عنوان معاون بازرسی کل کشور منصوب شد و بعد از مدتی هم به‌عنوان معاون ارزشیابی قوا به انجام وظیفه پرداخته است.

 سیدفضل‌الله موسوی

۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان را بهتر بشناسید

 

سید فضل‌الله موسوی در سال 1332 در شهر اصفهان به دنیا آمد. وی دارای مدرک دکترای حقوق بین‌الملل از دانشگاه انگلستان است.

سید فضل‌الله موسوی نماینده مردم تهران، ری‌، شمیرانات و اسلام‌شهر در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بوده است.

وی ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و همچنین عضویت در هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را در کارنامه کاری خود دارد.

از تألیفات موسوی می‌توان به گفتارهایی درباره حقوق کار، حقوق بین‌الملل محیط زیست، ترجمه تحقیقی از دانشگاه هاروارد، حقوق رودخانه‌های بین‌المللی با تأکید بر حوزه اردن و لیطانی و مدیریت، بررسی تطبیقی شرایط کار زنان و نوجوانان در کشورهای ژاپن، کره جنوبی، هند، مصر، انگلستان و ایران اشاره کرد.

موسوی در سال 89 به‌عنوان استاد نمونه در سطح کشور انتخاب شده و هم‌اکنون پایه 31 رتبه استادتمامی در دانشگاه تهران را کسب کرده است.

 


ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پورتال خبری کاوش نیوز می باشد ، نقل و نشر مطالب با ذکر منبع آزاد است.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت