حدیث روز :
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : نشان منافق سه چيز است : سخن به دروغ بگويد ، از وعده تخلف كند و در امانت خيانت نمايد.


» » اولین طرح واگذاری صندوق دولتی، با استقبال سرد مردم روبرو شد
تاریخ انتشار: 4-03-1399, 15:08
پ

اولین طرح واگذاری صندوق دولتی، با استقبال سرد مردم روبرو شدتنها 36.7% از سرمایه 16000 میلیارد تومانی ETF دولتی، پذیره نویسی شد!

...

به گزارش کاوش نیوز، بالاخره زمان اولین پذیره نویسی صندوق دولتی موسوم به ETF، پس از یکروز تمدید آن در ساعت 24 اولین روز خرداد پایان یافت.

طبق اطلاعیه شماره 8 وزارت اقتصاد،  به مناسبت پایان پذیره نویسی واحد های سرمایه گذاری مالی یكم، بیش از سه میلیون و چهار صد و هشتاد ویک هزار (۳۴۸۱۰۰۰) نفر با سرمایه گذاری بیش از ۵۸۸۶ میلیارد تومان مشارکت کردند که انتظار  و هدف این وزارت خانه مشارکت حداقل 8 میلیون نفر  و فروش 16 هزار میلیارد تومان در این پذیره نویسی بوده است که علیرغم تبلیغات گسترده و تخفیف 20 درصدی محقق نشد.

چند دلایل احتمالی در این ناکامی قابل تصور می باشد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد،

1- دوعلت عمده در این ناکامی نقش داشتند که اولین آن مدت زمان لازم برای فروش این صندوق پس از خرید آن بود که ابتدا دو ماه در نظر گرفته شده بود و در روزهای آخر به یکماه کاهش یافت.

2- بحث عدم واگذاری سهام دولت و همچنان در اختیار داشتن آن تحت لوای خود تا سال 1400 که پایان عمر این دولت بوده و معلوم نیست دولت بعدی نیز چه برنامه ای برای آن داشته باشد نام برد.

3- از دلایل دیگر می توان عدم اعتماد، ریسک گریزی در بازه زمانی تعیین شده تا فروش، عدم شفافیت و آگاه سازی مناسب را نام برد.

 لازم به ذکر است از 3 میلیون نفر مشارکت کننده در این صندوق، حدود 1 میلیون نفر از سهامداران بورسی بودند. این در حالی است که در حال حاضر برای عرضه اولیه شرکت ها، بیش از 3 میلیون نفر آن هم با تبلیغ بسیار محدود مشارکت می نمایند که دولتمردان باید برای عرضه صندوق های بعدی خود، راه حل بهتری پیدا کنند.


ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پورتال خبری کاوش نیوز می باشد ، نقل و نشر مطالب با ذکر منبع آزاد است.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت