حدیث روز :
امام باقر (ع) می فرماید : بالاترين عبادت، عفّت شكم و شهوت است.


» » موشک ناشناخته سپاه علیه سامانه شناخته‌شده آمریکا/ سپاه زدن کدام سامانه ضدموشکی را تمرین کرد؟
تاریخ انتشار: 8-05-1399, 20:29
پ

موشک ناشناخته سپاه علیه سامانه شناخته‌شده آمریکا/ سپاه زدن کدام سامانه ضدموشکی را تمرین کرد؟سپاه با هدف قراردادن سایت راداری شبیه‌سازی‌شده سامانه ضدموشکی تاد توان خود در درگیری با سامانه‌های پدافندی آمریکایی را به نمایش گذاشت.

...

به گزارش کاوش نیوز، صبح امروز در دومین روز از مرحله پایانی رزمایش پیامبر اعظم(ص)14، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستاوردهای جدید خود در حوزه‌های موشکی، پهپادی، عملیات هوایی و ضدراداری را به نمایش گذاشت.

یکی از مهمترین اقدامات نیروی هوافضای سپاه در این مرحله از رزمایش، هدف قرار دادن یک سایت راداری شبیه‌سازی‌شده سامانه پدافندی ضدموشکی «تاد» آمریکایی است.

سال 1393 نیز سپاه پاسداران یک سایت راداری شبیه‌سازی‌شده از سامانه  پدافندی پاتریوت را توسط موشک ضدرادار هرمز از فاصله 250کیلومتری با موفقیت مورد هدف قرار داد. در این تمرین، هرمز‌ــ1 توانست کانتینری به‌طول تنها 6 متر را که یک رادار به‌روی آن نصب شده بود منهدم کند.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
انهدام سایت راداری شبیه‌سازی‌شده پاتریوت توسط موشک ضدرادار هرمز

اما حالا سپاه سراغ دیگر سامانه ضدموشکی آمریکایی‌ها یعنی سامانه تاد رفته و یک سایت راداری شبیه‌سازی‌شده این سامانه را توسط موشک‌های بالستیک ضدرادار خود با موفقیت مورد هدف قرار داده است.

البته تاکنون اطلاعات دقیقی از موشک مورد استفاده در این رزمایش منتشر نشده است.

سامانه پدافند ضدموشک بالستیک تاد یکی از قدرتمندترین سامانه‌های پدافند ضدموشکی آمریکایی است که در سال‌های اخیر تعدادی از این سامانه در برخی پایگاه‌های منطقه‌ای آمریکا مانند الظفره امارات مستقر شده است.

بنا بر ادعای خود آمریکایی‌ها هدف از این اقدام، دفاع از پایگاه‌های آمریکایی در برابر حملات احتمالی موشکی ایران عنوان شده است.

طراحی سامانه تاد از سال 1992 و بنا به سفارش ارتش آمریکا توسط شرکت لاکهید مارتین شروع شد و نهایتاً در سال 2008 این سامانه رسماً وارد ارتش آمریکا شد تا تست‌های خود را پشت‌سر بگذارد.

از سال 2008 تا سال 2013 این سامانه تست‌های متعددی را پشت‌سر گذاشت و توانست مجوز ورود به نیروی هوایی آمریکا را کسب کند.

تاد در حقیقت یک سامانه پدافند ضدموشکی برد بلند است که می‌تواند با اهداف در برد 200 و ارتفاع 150کیلومتری درگیر شود.

سیستم دفاع ضدموشکی "تاد" تلفیقی از 5 بخش "لانچر (سکوی پرتاب یا پرتابگر موشک بالستیک)"، "رادار"، "سیستم کنترل آتش"، "سامانه‌ها" و واحدهای ارتباطی موشک است که به‌طور مشخص سیستم "تاد" را حمایت می‌کنند.

این سامانه  از یک رادار  آرایه فازی فعال یاند ایکس به‌نام رادار AN/TPY-2 بهره می‌برد که توانایی کشف اهداف از فاصله 1000کیلومتری را دارد. این رادار بزرگترین رادار زمین‌پایه جهان نیز محسوب می‌شود.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
رادار AN/TPY-2 سامانه تاد

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
سایت راداری هدف قرارداده‌شده در رزمایش سپاه

علاوه بر این سامانه، تاد از یک واحد پشتیبانی با نام BM/C31 نیز بهره می‌برد که به این سامانه توان به اشتراک گذاشتن اطلاعات با سایر نیروها و یا سامانه‌های پدافندی را می‌دهد.

این واحد پشتیبانی از سه بخش شامل پایگاه عملیات تاکتیکی، پایگاه عملیات پرتاب و مجموعه پشتیبانی سامانه تشکیل شده است که این سه واحد با آرایش‌های مختلف عملکردهای متفاوتی ارائه می‌دهند.

خودروی پرتابگر این سامانه از یک لانچر 8فروندی موشک، ژنراتور برق و سیستم‌های الکترونیکی تشکیل شده است که در مدت  زمان کمتر از 30 دقیقه می‌تواند آماده  عملیات و در همین مدت زمان نیز دوباره بارگذاری شود. هر گردان آتشبار سامانه تاد معمولاً از 6 خودروی پرتابگر تشکیل می‌شود.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
لانچر پرتاب موشک سامانه تاد

موشک این سامانه نیز یک موشک با موتور تک‌مرحله‌ای سوخت جامد است که مجهز به موتور با نازل کنترل رانش است که سرعت آن را به 8.2 ماخ می‌رساند. این موشک 6 متر طول، 37 سانت قطر و 900 کیلوگرم وزن دارد و به یک سر جنگی با انرژی جنبشی مجهز است.

انتهای پیام/

 

منبع:تسنیم


ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.