حدیث روز :
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : برای بقا خلق شده اید نه برای نابودی و فنا و با مرگ تنها از جهانی به جهان دیگر منتقل می شوید.


» » برنامه ریزی دو جریان کارگزاران و اعتدال برای انتخابات

برنامه ریزی دو جریان کارگزاران و اعتدال برای انتخاباتهمزمان با انفعال در جبهه اصلاحات، خبرها حکایت از برنامه ریزی دو جریان نزدیک بهم هم کارگزاران و اعتدال دارد.
...
کاوش نیوز، افزایش همگرایی میان کارگزارانی‌ها و جریان اعتدال  در آستانه انتخابات 1402، قابل پیش بینی بود. اوایل مهرماه بود که چند نفر از اعضای کمیته سیاسی حزب کارگزاران با حسن روحانی رئیس‌جمهور سابق در دفتر وی دیدار داشتند؛ حالا و در تازه ترین خبر، مجله آگاهی نو که مدیریت آن را محمد قوچانی عضو شورای مرکزی کارگزاران برعهده دارد، در شماره جدیدش جزئیاتی از دیدار اخیر کارگزاران با روحانی را بازگو کرده است؛ در این دیدار محسن هاشمی رئیس شورای مرکزی این حزب از روحانی خواسته است که جبهه اصلاحات را از انفعال خارج کند.
محسن هاشمی با انتقاد از بزرگان جریان اصلاح‌طلبی به روحانی گفته است که فقط حلقه خاصی میان او، خاتمی، ناطق نوری و اسحاق جهانگیری برپا شده که خروجی  خاصی ندارد.
وی  از تفوق طیف منفعل جریان اصلاحات بر طیف فعال گفته و متذکر شده است: «تا زمانی که شما سران، ابتکار عملی نداشته باشید تحولی رخ نمی‌دهد. ابتکاری مانند سال 1392 که آقای هاشمی به آقای خاتمی پیشنهاد نامزدی کرد که یا رئیس‌جمهور می‌شد یا رئیس‌جمهور ساز اما آقای خاتمی از این کار خودداری کرد و آقای هاشمی خود این مسئولیت را برعهده گرفت.»
 
 حزب کارگزاران سازندگی پیشتر هم از رفتارهای اصلاح‌طلبان رادیکال در انفعال انتخاباتی گلایه کرده بود؛ محمد قوچانی در توصیف عملکرد طیف رادیکال جبهه اصلاحات ایران که اعضای آن را عمدتاً چهره‌های حزب اتحاد ملت تشکیل می‌دهند، پیشتر نوشته بود که این افراد مانع از حمایت جبهه اصلاحات از کاندیداتوری عبدالناصر همتی در انتخابات 1400 شدند اما در کمال تعجب نه‌تنها برای شورای شهر تهران فهرست دادند بلکه نام و امضای سیدمحمد خاتمی را به‌صراحت خرج آن فهرست کردند؛ چراکه گمان می‌کردند اکثریت کرسی‌های آن شورا در اختیار حزب اتحاد ملت خواهد بود. چراکه اکثر افراد لیست تهران اصلاح‌طلبان را چهره‌های اتحاد ملتی تشکیل می‌دادند، به‌تعبیر  قوچانی؛ «پشت‌پرده این رادیکالیسم چپ نوعی اپورتونیسم قرار داشت!» همتی در انتخابات 1400 کاندیدای حزب کارگزاران شد اما تا روزهای منتهی به انتخابات تنها کارگزاران در کنار رئیس بانک مرکزی دولت روحانی ایستاده بود و وی با کسب 8 درصد آرا در رتبه سوم بعد از ابراهیم رئیسی و محسن رضایی ایستاد. 
دوماه تا انتخابات مجلس دوازدهم زمان باقی است و جبهه اصلاحات کماکان در خواب زمستانی به‌سر می‌برد اما احزابی همچون کارگزاران، اعتدال و توسعه و ندای ایرانیان تلاش دارند تا رقابت را از دست ندهند؛ اعتدال و توسعه از تلاش برای تهیه فهرست انتخابات سخن گفته و چهره محوری لیست آن‌ها محمدباقر نوبخت است.
کارگزاران که سال 98 در انتخابات مجلس یازدهم فهرستی تحت عنوان «یاران هاشمی» روانه میدان کرد، احتمالا این دوره نیز در تلاش برای تهیه فهرستی در تهران باشد کما این که حسن روحانی هم رایزنی‌هایش را برای لیست مجلس خبرگان آغاز کرده است. 
تنها خبر از جبهه اصلاحات، آن طور که تسنیم گزارش کرده،  این است که سید محمد خاتمی به حسن روحانی گفته است که اگر در حوزه انتخابیه‌ای نامزد مقبول اصلاح طلبان تأیید صلاحیت شود، جبهه اصلاحات درباره حمایت از او تصمیم خواهد گرفت!
حال باید منتظر ماند و دید آیا جبهه اصلاحات که هیئت رئیسه آن را طیف تندرو تشکیل می‌دهند کماکان می‌خواهد مانند انتخابات مجلس یازدهم و ریاست‌جمهوری سیزدهم منفعل باشد و تماشاچی باشد یا آن که به احزاب اصلاح‌طلب در تهیه فهرست انتخاباتی کمک خواهد کرد.

ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.